Kako bi dala preporuke i prijedloge kada je u pitanju zaštita porodice sa djecom danas je održana stručna konferencija uz podršku Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona. U organizaciji Društva socijalnih radnika TK stručna konferencija pod nazivom Holistički pristup u zaštiti bosansko-hercegovačke porodice dio je manifestacije „Obilježavanje međunarodnog dana porodice“. Realizaciju konferencije podržala je Vlada Tuzlanskog kantona.
Pomoćnik u Ministarstvu za rad, socijalnu politiku i povratak za oblast socijalne zaštite Edin Šestan naglasio je da Vlada TK u posljednje vrijeme izdvaja znatna sredstva za zaštitu porodice sa djecom.
„U 2023. godini je izdvojeno 42 miliona KM što je za 40% više od izdvajanja u 2022. godini. Koliko smo mi zaista s tim izdvajanjem uticali da se naša porodica osnaži, da se spriječi migracija naših mladih ljudi ili stanovništva ili koliko smo uticali da se poveća natalitet, to je sada za jednu ozbiljnu analizu s obzirom da je i kratak vremenski period. Međutim, ono što mi ne smijemo zaboraviti jeste da su ti izazovi s kojima se susreću naše porodice odnose na razvoj socijalnih usluga koje mi na neki moramo unaprijediti. Potrebna su nam porodična savjetovališta, psihološka savjetovališta, dnevni centri, usluge podrške u kući“, kazao je Šestan.
Konferenciji su pored predstavnika Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak TK sudjelovali i stručni radnici iz centara za socijalni rad sa područja TK, ustanova socijalne zaštite kao i nevladinih organizacija.
Ovom je prilikom naglašeno da se bosansko-hercegovačke porodice suočavaju sa kompleksnim izazovima koji zahtijevaju podršku i prilagođavanje kako bi se očuvala njihova stabilnost i dobrobit članova, a posebno djece. Zaštita prava žena i djece od nasilja i diskriminacije predstavlja trajan izazov za bosansko-hercegovačko društvo zbog čega socijalni radnici igraju ključnu ulogu u podršci porodicama koje se suočavaju sa različitim izazovima i krizama, rečeno je na današnjoj konferenciji.